Jäta vahele

Ostukorv

Teie ostukorv on tühi

Artikkel: Mida toitumisspetsialistid sardiinikonservide kohta ütlevad?

Ką apie konservuotas sardines sako dietologai?

Mida toitumisspetsialistid sardiinikonservide kohta ütlevad?

Kas süüa või mitte süüa konserveeritud sardiini? Siin on, mida toitumiseksperdid tahavad, et sa teaksid.

On palju põhjuseid, miks süüa rohkem sardiinikonserve või muud kala. Konserveeritud sardiinid on väärtuslik toiduaine, millel on palju kasu tervisele. Toitumisspetsialistid väidavad, et nende kõrge oomega-3 rasvhapete sisaldus, mis vähendab põletikku ja oksüdatiivset stressi, võivad aidata parandada südame tervist. Sardiinid võivad aidata ära hoida ka II tüüpi diabeeti, sest uuringud näitavad, et regulaarne sardiinide tarbimine vähendab sellesse haigusesse haigestumise riski. Lisaks on sardiinid suurepärane kaltsiumi ja D-vitamiini allikas, mis aitavad säilitada terveid luid ja võivad avaldada positiivset mõju kognitiivsele tervisele. Sertifitseeritud toitumisspetsialistid soovitavad lisada oma dieeti sardiinikonservid soovitatud kogustes, kuna need on toitvamad ja ohutumad kui mõned muud kalakonservid, näiteks tuunikala.

Kalakonservid, näiteks sardiinikonservid, on kiire ja mugav viis mereande oma dieeti lisada. 2020-2025 Ameerika toitumisjuhised soovitavad süüa 226–340 grammi mereande (või umbes kaks kuni kolm 120 grammi purki) nädalas, et saada nendest tervisele maksimaalset kasu. Selles artiklis vaatleme lähemalt, mida sertifitseeritud toitumisspetsialistid tahavad, et te konserveeritud sardiinide kohta teaksite ja miks peaksite need oma tervislikku toitumisse lisama.

         

SARDIINIKONSERVID TERVISELE

Võib aidata parandada südame-veresoonkonna tervist

Südame-veresoonkonna haigused on Ameerika Ühendriikides täiskasvanute seas peamine surmapõhjus, seega on nende terviseprobleemide levimuse vähendamiseks tehtud jõupingutused kriitilise tähtsusega. Viimane ülevaade avaldati 2023. aastal. aprillis ajakirjas Frontiers in Nutrition leiti, et sardiinide oomega-3 sisaldus avaldab olulist mõju südame tervisele ja et nende tarbimine võib pakkuda rohkem kasu kui suukaudsed toidulisandid. Teadlased uurivad sünergilist seost sardiini oomega-3 ja toitainete, nagu kaltsium, kaalium, magneesium, raud ja tsink, vahel. Kui need looduslikud toitained töötavad koos, võivad need aidata vähendada põletikku ja oksüdatiivset stressi organismis (oksüdatiivne stress nõrgestab inimese immuunsust), soodustada vereringet ja vähendada südame-veresoonkonna haiguste riski.

Võib aidata vältida 2. tüüpi diabeeti

Haiguste tõrje ja ennetamise keskuste andmetel on umbes 96 miljonil USA täiskasvanul - see on 1 kolmest - eeldiabeet. Ennetavad jõupingutused, et vältida selle seisundi progresseerumist II tüüpi diabeediks, on kriitilised ja konserveeritud sardiinides sisalduvad toitained võivad oluliselt mõjutada.

aastal 2021 Ajakirjas Clinical Nutrition avaldatud uuringus uuriti sardiinide kaks korda nädalas tarbimise mõju vanematele täiskasvanutele, kellel oli diagnoositud eeldiabeet. Selles randomiseeritud kontrollitud kliinilises uuringus, mida peetakse uuringute "kuldseks" standardiks, leidsid teadlased, et inimestel, kes said oma toitumisprogrammi osana sardiini, oli oluliselt väiksem risk haigestuda II tüüpi diabeeti võrreldes kontrollrühmaga, kes said ainult dieeti. toidulisandid ilma sardiinide dieeti lisamata. Sardiine söönud osalejatel oli ka kõrgem HDL-kolesterooli ("hea" kolesterooli) tase ning madalam triglütseriidide tase ja vererõhk.

Leedu hügieeniinstituudi andmetel on Leedus 2022.a 154 681 isikul oli suhkurtõbi (CD) (E10–E14), st 1 inimesel 20-st ja 1 naisest 17-st. Patsientide arv 2014.-2022. järk-järgult kasvas: CD-ga laste arv kasvas 34 protsenti, täiskasvanute arv 28,8 protsenti.

2. tüüpi CD diagnoositakse tavaliselt vanemas eas: meestel 70-79 aastat. vanuserühmas (172/1000 meest), naistel veidi hiljem - 75-79 aastat. (185/1000 naist) ja 80-84 aastat. vanus (182/1000 naist).

Võib aidata tugevdada inimese luid

Luude tervise kaitsmine on inimese tervena vananemise jaoks oluline. Konserveeritud sardiinid on loomulikult täis kaltsiumi ja D-vitamiini, kahte olulist toitainet, millel on oluline roll luude tervise säilitamisel. aastal 2017 Ajakirjas Journal of Osteoporosis avaldatud uuringud näitavad, et oluliste makro- ja mikroelementide (nt kaltsiumi ja D-vitamiini) ebapiisav tarbimine võib kahjustada luude tervist ja pikendada aega, mis kulub kehal pärast vigastusi eakatel inimestel. Teised uuringud on samuti esile toonud kasulikke mõjusid, mida kalade, näiteks sardiinide, toitainete koostis võib puusaluumurdude ravis avaldada.

Sertifitseeritud toitumisspetsialist Lauren Manaker, MS, RDN, LD , nõustub, et ameeriklaste julgustamine rohkem sardiini sööma võib luude tervisele kasu tuua. Ta nendib: „Paljud konserveeritud sardiinitooted on kivideta, mis võib olla täiendavaks toiteväärtuseks. Need väikesed luud on täis kaltsiumi ja D-vitamiini, mis mängivad olulist rolli luude tervise säilitamisel vananedes.

Osteoporoos on oluline terviseprobleem ka Leedus, eriti vanemate inimeste seas. Leedu statistikaameti andmetel diagnoositakse osteoporoosi sageli alles pärast luumurde, kuna haigus võib kulgeda pikka aega ilma sümptomiteta. aastal 2023 andmetel kannatab umbes 50% üle 50-aastastest naistest ja 25% meestest suurenenud luumurdude riski all.

Leedu tervisespetsialistid rõhutavad, et peamised osteoporoosi riskitegurid on muutumatud, nagu vanus ja pärilikkus, kuid olulist rolli mängivad ka vale toitumine ja vähene kehaline aktiivsus. Eriti oluline on tagada piisav kogus kaltsiumi ja D-vitamiini toidus, sest nende mikroelementide puudumine aitab kaasa luutiheduse vähenemisele.

Võib toetada aju tervist

Oomega-3 rasvhapete kognitiivsetele tervisega seotud eelistele on aastate jooksul palju tähelepanu pööratud. aastal 2018 Ajakirjas Nutrients avaldatud ülevaates hinnati 25 randomiseeritud kontrolluuringu tulemusi, milles uuriti oomega-3 toidulisandite rolli aju tervises kogu eluea jooksul. Teadlased leidsid, et inimestel, kes täiendasid oma dieeti DHA ja EPA-ga (kaks tüüpi oomega-3), ilmnesid paranenud vere biomarkerid, mis tõid kaasa kasu tervisele olenemata vanusest. Suurem oomega-3 tarbimine parandas ka kooliealiste laste vaimset võimekust ja vanemate täiskasvanute kognitiivset funktsiooni.

Kuigi oomega-3 toidulisandite kasulikkust kinnitab üha rohkem tõendeid, soovitavad toitumisspetsialistid tarbijatel kõigepealt oma toitumist läbi mõelda. Dietoloog Lauren Manaker, MS, RDN, LD, ütleb: "Konserveeritud sardiinide söömine võib avaldada positiivset mõju kognitiivsele tervisele. Need on ka suurepärane viis DHA tarbimise suurendamiseks, arvestades, et enamik ameeriklasi ei saa oma toiduga piisavalt seda olulist rasvhapet.

Konserveeritud sardiinide toiteväärtus

Konserveeritud sardiinid on toitumise jõud. Lisateavet nende kalakonservide toiteväärtuse kohta leiate artiklist " Sardiinid on üks toitainerikkamaid kalu maailmas! ". Minu arst.

 

Korduma kippuvad küsimused

Kas sardiinikonservid on töödeldud toit?

Konserveeritud sardiinid loetakse töödeldud toiduks, nagu ka kõiki teisi toiduaineid, mis on algsest olekust muudetud, töödeldud. Kuid antud juhul tähendab "töödeldud" lihtsalt tarbimisvalmis. Konserveeritud sardiinid ei tohiks nende töötlemise tõttu pidada "halvaks" toiduks.

Kas sardiinikonserve on tervislik süüa iga päev?

Jah, mõlemad dietoloogid, Shea Rawn ja Manaker, ütlevad, et sardiinikonserve on okei süüa iga päev, kuid soovitatav on mitte ületada nädalas mereandide tarbimist 2-3 purki nädalas (olenevalt vanusest ja individuaalsetest teguritest). Kui tarbid iga päev väikese koguse sardiinikonserve, ei tohiks muretsemiseks põhjust olla.

Kas sardiinikonservid on paremad kui tuunikalakonservid?

Shea Rawn ja Manaker soovitavad tarbijatel olla teadlik tuunikalakonservide elavhõbedasisaldusest, mis on palju suurem kui konserveeritud sardiinides. Shea Rawn märgib: "Konserveeritud sardiinid sisaldavad palju vähem elavhõbedat kui konserveeritud tuunikala (nii pikkuim- kui ka pikkuim-tuuni), kuna sardiinid on väiksemad kalad ja elavhõbeda tase kalades kipub toiduahelas ülespoole liikudes tõusma."

Samuti, nagu on mainitud teistes artiklites " 7 põhjust, miks Portugali konserveeritud sardiinid on parem valik " ja " Sprotid või sardiinid?" Balti kilud ei ole Portugali sardiinid! ", sõltub kalade kvaliteet ja ohutus suuresti vetest, kus nad elavad ja püütakse.

 

 

Allikad:

Söömine hästi

Riigi Andmeagentuur

Rahvusvaheline Osteoporoosi Fond

Hügieeniinstituut

Jäta kommentaar

Ši svetainė apsaugota „hCaptcha“, taip pat taikoma „hCaptcha“ privatumo politika ir paslaugos teikimo sąlygos.

Kõik kommentaarid vaadatakse enne avaldamist üle.

Muud retseptid

7 priežastys, kodėl Portugališkos konservuotos sardinės yra geresnis pasirinkimas

7 põhjust, miks Portugali konserveeritud sardiinid on parem valik

Portugali ranniku lähedal asuv ookean on kuulus oma puhtuse poolest, eriti võrreldes väga hõivatud ja tööstusliku Vahemere piirkonnaga. Seetõttu on Portugali sardiinikonservid tarbijatele, kes otsi...

Loe edasi
Naujas ir stilingas konservuotų žuvų kultas baruose

Uus ja stiilne kalakonservide kultus baarides

Proovige külastada Lääne-Euroopa moekaimat Millenniumi põlvkonna veinibaari ja olete kindel, et siin ootab teid midagi uut - lõbusad, omavahel põimuvad kala ja veini maitsed ja aroomid. See on baar...

Loe edasi